Jag började med progesteronkräm i fredags kväll och smörjer nu (en ärtas storlek) morgon och kväll. Jag är 47 år och har varit i klimakteriet i 4 år. Inte haft mens på över ett år nu igen, samma sak för nåt år sen, fick sedan en mellanblödning men nu verkar den vara borta.
Har svåra vallningar (både dag och natt). Även torra slemhinnor och mycket mindre sexlust. Hur lång tid tar det innan man ser nån ev effekt? Hur mycket kräm ska jag ta, behöver jag mer?
Det enda jag märker av nu är flytningar och då och då ont i magen, som vid mens. Ska jag göra uppehåll med krämen? När och hur länge? Är det stor risk för att mensen kommer tillbaka? Det önskar jag verkligen INTE! Såå skönt att slippa den. Tack för svar!
******
Logga in för att se resten av innehållet. Inte medlem? Bli det här - helt gratis.